❀ Panorámás szállás Miskolctapolcán, a Bükk hegység ölelésében ❀
A hely, ahol lakunk, már kislány koromban is megvolt, annak idején még a nagyapám vette a telket. Semmi sem volt még itt, csak néhány nyaraló, de azt hiszem nagyon jól tette, hogy akkor így döntött. Egy házikót épített rá, és nyáron itt nyaraltam a nagyszüleimmel. Hogy mi köze ennek a kőbányához? Elmesélem.
Nagy esemény volt, amikor meghallottuk a dudálást, ami azt jelentette, hogy nemsokára robbantani fognak a Kőbányában. Gyorsan kimentünk az udvarra és vártunk. Egy dudálás, aztán kis idő múlva mégegy. A harmadik után tudtuk, hogy mindjárt látjuk már! Hangos robbanás és porfelhő, látszott, ahogy a kövek repültek szerte-szét a távolban, élmény volt. Először még csillék szállították a mészkövet a város határán lévő feldolgozóba, aztán korszerű, zárt futószalag rendszert építettek. Ma már nincs bányászat és a természet újra kezdi átvenni a hatalmat. Fák, virágok, fű borítja már sok helyen, a kövek közül hárs, akác, fenyő, bokrok és szépséges virágok nőnek.
Aki eljön hozzánk, páratlan kilátásban gyönyörködhet, a hegy tetején teljes pompájában ott díszeleg a Mészkőbánya. Sokak fantáziáját mozgatja meg, "mi lehet ott és mi lehet mögötte?" kérdezik. A kérdéseknek engedve, tettünk egy kirándulást ide. Persze trükkösen lehet felmenni oda, mivel le van kerítve, hátulról kell megközelíteni.
Csináltunk jó pár fényképet a helyről, pont olyan ott fennt, mint egy holdbéli táj, viszont a környezete eszméletlen szép, körülötte buja erdő, látni innen a tokaji hegyet, és persze a házunkat is. Az utóbbit persze csak sejteni lehet, a távolság azért elég nagy. Egy csomó ásványt, kristályt is lehet itt találni, közöttük kalcit, goethit, mangánoxidok, markazit.
Nézd meg a képeket! > Mészkőbánya Miskolctapolca☼
Ó, te csodás Lillafüred, mit is lehetne írni rólad, hiszen ezt mindenkinek látnia kell! Nem messze tőlünk, alig 20 km-re található Lillafüred, ami tulajdonképpen Miskolchoz tartozik, egy egységet alkotva. Sziklák között halad az utunk a Szinva völgyben, kanyargós utakon, egészen a Hámori tó partjáig. Minden évszakban gyönyörű, így nem kérdés, hogy első rangú célpont. Rengeteg látnivaló van itt, kezdve a híres Palota szállóval, melynek a környékén épült a függőkert a sétányaival. Lefelé haladva a függőkertben már látjuk is a vízesést, ami tényleg nagyon szép, na persze akkor, ha van benne víz :) Ha nagyon száraz az idő, akkor csak kevés a hozama, de így is nagyszerű látvány a 20 m-es magasságával, és abszolút illik a környezetbe.
Szeretek itt sétálni, megnyugtató látványt nyújt a hely és be lehet barangolni az egészet újabb csodákat felfedezve.
Feljebb menve találjuk a Lillafüredi Kisvasút megállóját. A gyerekek imádják, télen mikulásvonatként is üzemel, amire a jegyet hamar el szokták kapkodni.
És igen! A libegő. Ez igazán nagyon szuper. Bevallom én félek és görcsösen kapaszkodom :) Persze bármelyik libegőn ezt érzem, mindegy hol van. Egyébként tényleg szép a táj, ahogy elmegy felette a libegő. Fent a tetőn pedig egy szabadidő parkban lehet kipihenni a megrázkódtatást :)
Visszafordulva felkereshetjük a pisztrángost, a füstölt pisztráng fantasztikus!
És persze a barlangok! Anna mésztufabarlang, Szent István-barlang, Szeleta-barlang, más néven ősemberbarlang, melynek feltárása alatt több százezer éves pattintott kőeszközöket találtak. Ezek a barlangok mind látogathatóak.
Most pedig egy kis romantika: a Molnár szikla. A Hámori-völgy oldalában lévő sziklához, melynek tetején fakereszt áll, két különböző legenda is fűződik. Az egyik szerint a szikla onnan kapta nevét, hogy innen ugrott le a szegény molnárlegény és a gazdag molnár lánya, akik nem lehettek egymáséi. Egy kevésbé ismert, de Jókai Mór által megörökített legenda szerint egy idős molnár ugrott le a szikláról, amikor megtudta, hogy fiatal felesége megcsalja. Hát vagy ez vagy az.
Ha kellőképpen kifáradtunk, hazafelé be kell ugrani a Diósgyőri Várnál található cukiba, isteni fagyi van!
Nézd meg a képeket! > Lillafüred ☼
Ez a túra, az egyik kedvencem volt! Változatos terepen, történelmi helyek, patakocskán átkelés, panoráma a hegytetőről, szóval volt benne minden! A térkép 17,7 km-t ír, de lecsíptünk az útból egy kis kerülőt, így összesen 13 km lett. Telkibányáról indultunk, majd a Pálos kolostor után irány az Amadé várrom az elképesztő kilátással. Lentebb a videón a drónos felvételen nagyon jól látszik! (nem mi vagyunk rajta :) )
Igazi vadregényes erdei utakon járunk, aztán feltűnnek a kolostor falai és már benne is vagyunk a történelmi fílingben. A kolostort a 14. század végén kezdték építeni a pálosok. Hét oltárát 1420-ban szentelték fel. A reformáció korában kirabolták és részben feldúlták. Régészeti feltárása 1985.-ben indult meg, a 2000-es évek elején pedig a miskolci Herman Ottó Múzeum régészei kezdtek részletesebb feltárásba.
Mikor körbejártuk a kolostort és elfogyasztottuk az első szendvics-kávé kombót, erőt gyűjtve indultunk is tovább a hegy tetetjére az Amadé várromhoz, 650 m-re a tengerszint felett. A várat a 13. század második felében Amadé nádor, a korábbi szepesi alispán építtette, Mára az ellipszis alakú sáncgyűrű által valaha körülvett szabálytalan alakú kővárból csak az egykori öregtorony faltöredékei maradtak meg.
Az Amadé-hegy szikláiról káprázatos kilátás nyílik észak felé. Tiszta időben jól látszik a vidék Kassa városától a Nagy-Milicig.
A hegytetőn elfogyasztottuk a második szendvics-kávé kombót, persze a víz sem maradhatott ki, ezt mindig viszünk magunkkal ha megszomjaznánk - aztán a nagy részét hazahozzuk :)
Összességében nagyszerű túra volt, bármikor elmennék újra!
Nézd meg a képeket! > Zemplén, Pálos kolostor ☼