❀ Panorámás szállás Miskolctapolcán, a Bükk hegység ölelésében ❀
A csodálatra méltó természeti környezetben fekvő Füzér Vára egyike az ország kevés olyan magánföldesúri várának, melyről állítható, hogy már a tatárdúlás előtt állt. A füzéri Várhegy Magyarország 7 természeti csodájának egyike, amely Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, a Zempléni-hegység legkeletibb részén, egy meredek oldalú vulkáni kúpon található. A várat a 13. század elején építették, így Magyarország legkorábbi kővárainak egyike.
A vár alján lévő parkolóból kb 10 perces könnyű séta vezet az erdőn keresztül a várhoz, aztán sok-sok lépcső a kapuig.
Maga a vár gyönyörű, korabeli berendezési tárgyakkal, rendezett környezettel.
Fontos!! A vár területén sem étterem, sem büfé nincs, még egy hideg üdítőt vagy ásványvizet sem árulnak (pedig lenne rá lehetőség), ezért vigyünk magunkkal vizet, hiszen kb 3 óra amíg bejárod a területet. Lent a parkolóban van egy kétes nyitvatartású büfé, szóval nem árt felkészülni.
Lehet, hogy az előbbi megállapítás változni fog mire ezt olvasod, de most ez a helyzet 2021.-ben.
Érdemes megnézni, nagy élmény volt!
Nézd meg a képeket! > Füzéri Vár ☼
Füzér, Nagy-Milic, Kis-Milic, Károlyi kilátó. Ez a túra mindig emlékezetes marad a számomra, a gyönyörű tájak miatt és azért is, ahogy a végén visszaértünk Füzérre. Hogyan? 12 km volt, közepesen nehéz, a csúcs 895 m. Elég kaptatós részek is voltak oda-vissza, és miután sikeresen leküzdöttük a kihívást, az utolsó 2 km-en már annyira fájt a lábunk, hogy 50 m-enként le kellett ülni, kinéztünk egy fát és "csak addig még, aztán leülünk", az egész annyira vicces volt, hogy folyamatosan nevettünk a nyomorunkon :) Ettől függetlenül megérte, és bármikor elmennék újra!
Egészen a szlovák határ mellett van, amikor felértünk, ott volt a határkő, egyik felén M betű, a másik felén pedig S.
Igazán látványos, de erősen javasolt egy jó, kényelmes túrabakancs és mivel kb 5 óra gyaloglásról van szó, kell vinni elegendő vizet és élelmet.
Csak biztatni tudok mindenkit, hogy induljon útnak, nem fog csalódni, igazi élmény!
Nézd meg a képeket! > Nagy-Milic, Kis-Milic ☼
„Létezik egy erdő, amit az ember nem háborgat, ahol láncfűrészek zaja nem hallatszik.
Ahol a fák évszázadokig élhetnek, és végül ugyanott válnak földdé, ahol megszülettek”
Tarkőtől nem messze találtunk rá az érintetlen őserdőre, ahová belépni is csak engedéllyel lehet. A védett rezervátum a természet akaratára van bízva, különlegessége az, hogy a közvetlen emberi beavatkozás réges-régen nem érinti. A 45–50 méter magas, 180–200 éves bükkóriások „állva halnak meg”.
A mesterséges faültetvényektől eltérően itt olyan vegetáció tör magának utat, ahol a természet vad ereje egyenletesen, tartósan érvényesül. A szélviharok által kidöntött öreg fákon a mohák, a zuzmók és a gombák életközössége telepedett meg. A megművelt erdőktől eltérően nagy a fák korkülönbsége, ugyanis fiatal csemeték, illetőleg alázatot parancsoló, több száz éves törzsek élnek egymás mellett.
A 375,3 hektárnyi terület a Bükk délnyugati részén, a Virágos-sár-hegy oldalán rejtőzködik. A fokozottan védett rezervátumba a látogatók csak ritkán, külön engedéllyel, illetve kizárólag szakvezetéssel léphetnek be, így mi is csak a széléről tudtunk néhány fotót készíteni.
Lentebb, a videón látható egy nagyszerű film, amit az erdőről készítettek, érdemes megnézni.
Nézd meg a képeket! > Őserdő Bükk ☼