❀ Panorámás szállás Miskolctapolcán, a Bükk hegység ölelésében ❀
Tudtad, hogy rábökni a térképre nem túl jó megoldás? Hát igen, így történt. "Hová menjünk a hétvégén" kérdésre elővettük a térképet és szembejött Odorvár, "hopp itt még nem voltunk" felismerés. Mondta ugyan a lányom, hogy úgy tűnik, meredek lesz, mert eléggé sűrűn vonalkázott rész vezet a várhoz, de mit számít, biztos csak unatkozott a térkép rajzoló. 10 km oda-vissza, belefér.
Odorvár a Bükki Nemzeti Park területén, a Hór-völgyében, a 660 méter magas Várhegy egy meredek, kiálló hegyormán, 594 méter magasságban fekszik. A várról kevés információ maradt fenn. Építésének körülményeit és idejét nem ismerjük. Egyes elképzelések szerint már a kő-, majd vaskorban is lakott volt a terület, melynek bizonyítékai a várfalak alatti sáncmaradványok.
Cserépfalutól indultunk a Hór-völgyön át - ez még gyönyörű, kényelmes rész, majd az Oszlai tájháztól nem messze indul az út az Odorvárhoz (vagy Ódorvár). Kb 1 óra felfelé 594 m (lefelé persze csak 20 perc) meredek kaptató. Leküzdöttük. Este bedőltünk az ágyba, másnap izomláz.
A vár már elpusztult ugyan, de csodás panoráma nyílik a környező tájra, látni Háromkő-Tarkő szikláit is.
Végülis megérte a fáradságot, a Hór völgy csodás, és innen fentről egészen más az egész világ!
Nézd meg a képeket! > Odorvár ☼
A kék túra útvonalán járunk, a Bükk hegység északi részén, Nagyvisnyó és Dédestapolcsán közelében épült Dédesi várnál. Mályinkáról indultunk, itt egy kilátó volt az első állomás, ami a főútról is megközelíthető lett volna, de mi persze nem tudtuk, így Mályinka egy közeli utcáján parkoltunk le, és onnan mentünk fel a kilátóba. Ezután tovább indultunk a völgyben felfelé a várhoz és az első látnivalót hamarosan el is értük, ez volt Pirítókő. Egy monumentális, lenyűgöző szikla, igazán meglepett minket, hogy ilyen szuper helyek vannak a Bükkben, amikről eddig nem is tudtunk :) A Vár felé elég kaptatós az út, jó kis erőpróba, de végülis ezért jöttünk, hogy megnézzük, szóval nincs kérdés. :) Először a Kisvárat látjuk a függőleges sziklafalakkal - régen ez is a vár része volt -, ez fokozottan védett, ezért nem lehet rá felmenni, de amúgy se tudtunk volna szerintem, viszont láttunk erre vállalkozókat, akik a csúcson voltak, persze ők még fiatalok és erősek :)
Aztán egy kis kerülővel feljutottunk az 597 m-es Várhegyre. Dédes vára a 13. században épült IV. Béla királysága idején, közvetlenül a tatárok kivonulása után. A vár ugyan romos, de a kilátás nagyszerű innen. Sajnos nem történt semmilyen állagmegóvás, restaurálás, a vár egész területe bokrokkal, fákkal benőtt, több helyen a falak omladékai borítják. Ettől függetlenül érdemes felkeresni.
A térkép picit csalóka, mert a "farkincából" egy részt le lehet vágni és így rövidíteni az utat, ami egyébként jól ki van táblázva. Nézd meg alább a videót is, amit találtam, nagyon szép!
Nézd meg a képeket! > Dédesi Vár ☼
Egertől 10 km-re található a Szarvaskői Vár. Egykor Cserépvárral és a Dédesi Várral együtt Eger elővára volt, 1261-1295 között építették az egri püspökök. Mára már elpusztult, jelenleg kilátóként működik.
Ha egy picit feljebb megyünk a kék túra útvonalát követve, elképesztő panorámában gyönyörködhetünk. Nem könnyű felmászni ide, nagyon meredek végig az út, de nem bántuk meg a küzdést, csak álltunk és csodáltuk a látványt. Belátni egészen a völgyet, a szurdokot, személy szerint teljesen le voltam nyűgözve, igazán nem gyakran látni ilyen csodát. Tavasszal mentünk, talán ez még jobb választás volt mint a nyár, mert a kilátást nem takarták a fák lombjai, de így is gyönyörű volt, a fény játéka a szurdokban fantasztikus látvánnyal ajándékozott meg. Egy festményhez tudnám hasonlítani, a képek nem adják vissza, ezt személyesen kell látni!
Nézd meg a képeket! > Szarvaskő ☼